Кредит під 0,2% Детальнiше

Що таке криптовалюта і навіщо вона потрібна

Криптовалюта — це революційні, захищені шифруванням гроші, які дозволяють Вам залишатися анонімними. Набридло залежати від нестабільної економіки? Тоді нові електронні гроші для Вас! Ви втомилися від великих комісій за перекази в банках? Подивіться в сторону крипти! Боїтеся, що шахраї вкрадуть гроші? О, зараз Ваші криптогаманці захищені!

Анонімні гроші працюють в рамках блокчейн — платформ. Це складна мережа. Вам не потрібно розуміти десятки термінів: peer — to — peer, хеш — сума. Не думайте про слова на кшталт "реплікація". Ми пояснимо простою мовою, як користуватися поліпшеними електронними грошима.

Зміст статті:

Что такое криптовалюта

Криптовалюта — це захищені методами шифрування цифрові гроші. Такі гроші з'явилися для виправлення недоліків класичних грошей. Тих самих, які лежать у Вас в портмоне або на банківському рахунку.

Криптовалюта не банкнота, її не потримаєш в руках. Такі гроші зберігаються на електронних гаманцях. А переказ монет підтверджується за допомогою двох інструментів шифрування: приватних (закритих) і публічних ключів.

Операція між двома людьми спочатку засвідчується приватним ключем. Незабаром всі власники електронних монет підтверджують виконану операцію. Взаємодія двох видів шифрування називається блокчейном. Блокчейн робить криптовалюту найбезпечнішими грошима.

Криптогроші в двох словах
 •  
  Криптовалюта
  Гроші захищені шифруванням.
 •  
  Незворотність транзакцій
  Після підтвердження усіма учасниками мережі переказу ніхто не зможе скасувати переведення грошей з гаманця на гаманець.
 •  
  Швидкість операції
  Навіть в самих великовагових блокчейн — платформах переказу не займе більше десяти хвилин.
 •  
  Псевдоанонімність
  Можна дізнатися, з якого гаманця і на який гаманець переводилися гроші. Хто власник такого гаманця дізнатися неможливо.
 •  
  Безпека
  Якщо самі не передасте ключ іншій людині та захистите себе від комп'ютерних вірусів, то ніхто не вкраде кріптомонети.

Історія криптовалюти

Електронні захищені гроші — втілення столітніх напрацювань в галузі високих технологій і шифрування. У 1871 Western Union підтвердила платіж за допомогою телеграфу. Спочатку 1980 — х років фінансові кити розділили між собою ринок переказів електронних грошей. У ті часи фінансові операції крім швидкості нічим не відрізнялися від пересилання купюр в конверті. Така ситуація не влаштовує Девіда Чаума.

Девід Чаум — американський геній від світу криптографії та комп'ютерних наук. Десять років він працює над ідеєю швидких анонімних платіжних інструментів. Він вирішує, що такі гроші повинні бути незалежними від банків. З'являється компанія DigiCash. 1989 рік–рік народження революційної валюти.

Завдяки технології сліпого підпису грошові перекази стали анонімними–банки не могли зрозуміти, а хто ж все — таки перевів гроші. Ідея зашифрованого підпису нагадує ідею блокчейна.

Чаум випереджає час. Банки підхоплюють розробки фінансового ентузіаста. Підприємці не розуміють, як працювати з такими технологіями. Без зацікавленості банків та довіри компаній користувачі не вірять в ідею нових грошей. Поки перемагають кредитні карти.

Появу DigiCash'а і BitCoin'а розділяє 20 років. За цей час підприємці намагалися по — різному осмислити ідею нових грошей:

E — gold — 1996. Поява валюти співпала зі стрибком в розвитку Інтернету. Компанії довіряли користувачеві і продавцеві. Але система була незахищеною від шахрайства і хакерів і через це розвалилася в 2009 — му році;

WebMoney — 1998. Система з'явилася в Москві. Творці валюти убезпечили систему від шахрайства. Гроші цієї платформи так само не децентралізовані, на відміну від сучасних криптовалют;

Perfect Money — 2007. Вивела безпеку і якість перекладів валюти на новий рівень, але не вирішила головну проблему — централізованості. Від Perfect Money відбрунькувалися інші системи переказів (наприклад, Liberty Reserve). Але як тільки почалися проблеми з однією з підсистем, користувачі всього сервісу Perfect Money виводили гроші зі своїх рахунків.

Різниця між криптовалютою і Фіатом

Фіатом називають класичні гроші. Банкноти випускають центральні банки держав. Ви можете зберігати гроші в банку або під подушкою. У першому випадку держава завжди знає, скільки у Вас грошей і як Ви їх використовуєте. У другому в будь — який момент Ви можете стати жертвою злодіїв. У будь — якій ситуації Ви залежні від держави:

1Гривні, долари і євро пов'язані зі стабільністю економіки в країні і у світі. Проблеми держави — Ваші проблеми;

2Будь — яка передача грошей може бути оскаржена. У країнах з високим ризиком корупції здійснювати операції купівлі — продажу небезпечно;

3Аналітичні компанії постійно збирають дані про користувачів фінансових систем. Купили мотоцикл–готуйтеся до нескінченної реклами машинного масла в стрічці Фейсбуку. Оскільки оплата криптовалютами анонімна, з'являється більше простору для особистого життя;

4У крипти немає громадянстваа і фізичного втілення (банкнот і монет). Надсилайте гроші по всьому світу і не турбуйтеся про юридичні тонкощі.

Як працює криптовалюта

Практично всі криптовалюти звертаються в системах типу "блокчейн". Кожен з учасників цієї системи рівноправний, без його участі жодна криптомонета не нараховується з одного рахунку на інший. Грошові перекази захищені. Передача валюти–це спільна справа.

Типова ситуація — необхідно перевести гроші через банк або PayPal. З'являється три учасники: власник грошей (Ви), той кому призначаються гроші і третя сторона. Ви залежні від третьої сторони і оплачуєте комісію за переказ. Інформація про переведення зберігається на серверах компанії, яка здійснила переклад. Криптогроші працюють інакше.

Як працює криптовалюта

Термін «блокчейн» утворюють два слова — ланцюжок (chain) блоків (block).

Для користувача це означає:

Що блок зберігає в собі інформацію про здійснені операції. Чим більше в системі операцій, тим більше блоків необхідно для запису інформації про перекази.

Що нові блоки потрібно створювати. У спеціальних програмах комп'ютери аналізують всі здійснені операції і створюють новий блок з інформацією про переклади;

Що зусилля винагороджуються. Після створення блоків на гаманці з'являються гроші;

Що гаманець анонімний. У користувача є доступ до гаманця. Гаманець отримує цифровий код. Теоретично можна відстежити, з якого гаманця і на який гаманець перевелися гроші. А ось дізнатися дані про власника гаманця в більшості випадків неможливо..

Як користуватися криптовалюта

 

Розплачуйтеся за товари і послуги. Біткоіни приймають в якості оплати великі компанії. Microsoft продає за крипту свої програми, ігри і сервіси, а Dell дозволяє купити за біткоіни свою техніку.

 

В Україні десятки інтернет — магазинів приймають до оплати криптовалюту. І навіть на Бессарабському ринку в Києві є один магазинчик з овочами, де розплатитися за покупки можна віртуальними монетами.

 

Зберігайте гроші в криптовалюті. Попит на анонімні гроші формує ринок. Електронні гроші захищені від фінансових криз. У Вас не буде проблем із банками, що збанкрутіли, і поверненням депозитів.

Звідки береться криптовалюта?

У 2009 — му році з'являється мережа Bitcoin. Інші криптовалюти в сучасному вигляді так чи інакше пов'язані з першими системами анонімних електронних платежів і називаються альткоїнами.

Альткоїни в свою чергу поділяються на форки і не форки біткоїнів. Форк–система електронних платежів, яка використовує напрацювання системи BitCoin. Творці не форків створюють блокчейн — платформи з іншими типами шифрування. За десять років ринок криптогрошей розрісся, а рахунок валют йде на сотні.

В одних системах електронного розрахунку кількість криптогрошей обмежена. Наприклад, в кінцевому рахунку зусилля ентузіастів створять 21 мільйон біткоїнів. Обмеження в кількості електронних грошей називається обмеженим обсягом емісії.

Не існує неконтрольованого друкарського верстата, як у держбанках: значить немає інфляції, значить гроші не дешевшають постійно. І навіть цінність грошей без обмеженого обсягу емісії (це, наприклад, валюти PPC і NVC) визначається виключно попитом.

Нові криптомонети з'являються завдяки трьом механізмам: майнінгу, форжингу і ICO:

Майнінг. Робота комп'ютерних ентузіастів або підприємців по створенню нових блоків. Винагороджується монетами;

Форжинг. Цей механізм не вимагає ніяких дій від власника крипти. Користувач отримує винагороду просто за те, що у нього вже є частка від усієї кількості монет. Ви володієте 1 відсотком всієї валюти–отримаєте винагороду в один відсоток від комісії за всі здійснені операції;

ICO. Творці платформи анонімних грошей розпродають монети, як на біржі.

Способи заробітку криптовалюти

Отримати крипту можна без купівлі дорогої техніки і ризиків, пов'язаних з хмарними сервісами. Інтернет — рутина не принесе багато грошей. Це скоріше альтернатива другій роботі. Два простих способи роздобути монети:

Крани. Виконуйте прості дії і отримуйте за це винагороду. Заповнюйте капчі (картинки, текст зображений на яких необхідно вгадати), переходьте за посиланнями в Інтернеті, заповнюйте опитувальники і так далі. Список перевірених кранів можна дізнатися http://profinvestment.com/bitkoin-krany/

Баунті. Підтримуйте нові ICO. Перед публічним розміщенням криптовалюти користувачі отримують токени, які в майбутньому стануть повноцінними монетами. Необхідно залишати якомога більше коментарів, постів і репостів. Від цього і залежить кількість отриманих токенов.

Майнінг — класика в заробітку електронних грошей. Процедура виглядає наступним чином. Ви купуєте дороге обладнання. Це або ASIC — обладнання (єдине завдання цього обладнання добувати криптовалюти), або ферма з відеокарт. 

В останньому випадку в одному системному блоці працює десяток відеокарт. Отримувач крипти сподівається на зростання вартості валюти. Згодом обладнання зношується. Якщо витрати на обладнання і електроенергію, використану на майнінг, менше зростання вартості криптовалюти–то Ви в плюсі.

Альтернатива класичному видобутку — хмарний майнінг. Орендуйте обладнання, до якого Ви безпосередньо не маєте доступу, у інших людей і отримуйте свої біткоіни без метушні з фермами.

Найпопулярніші криптовалюти

Токени або монети не тільки гроші в класичному розумінні. Кількість криптовалюта вказує на ступінь участі користувача в блокчейн — платформі. Якщо в системі Bitcoin токени — подібні фіатів, то в системі EOS монети — споріднений акціям.

Назва Дата появи Емісія Опис
BTC 3 січня 2009 Кількість токенов обмежена. Майнінг можливий. BitСoin — перша справжня криптовалюта. Загальна вартість токенов в системі BitСoin перевищує вартість монет в інших системах. Технічно недосконала платформа, але досить анонімна. Головний недолік повільна швидкість здійснення операцій.
BCH 1 серпня 2017 Кількість токенов обмежена. Майнінг можливий. Платформа відокремилася від класичного BitСoin'а після голосування користувачів. Bitcoin Cash набагато швидше прародителя.
REP 15 серпня 2015 Кількість токенов обмежена. Майнінг можливий. 80% монет вже розподілено в ході ICO. Блокчейн платформа Augur cлужіт для прогнозування подій, тобто здійснення ставок
DASH 25 березня 2015 Кількість токенов обмежена. Майнінг немає. Валюта поширена в Японії. У цій країні офіційно дозволено використання криптовалюта. Операції здійснюються швидше, ніж в системі BitСoin. Анонімність операцій вище, ніж у інших систем.
EOS 3 вересня 2017 Кількість токенов обмежена. Традиційного Майнінг немає. Токени видобуваються через систему торгів. EOS.IO не так блокчейн — система платежів, скільки середовище забезпечує безпеку роботи веб — додатків.
ETH 30 липня 2015 Кількість токенов не обмежена. Майнінг можливий. Перевершує BitCoin в швидкості операцій. Біткоіни використовується тільки для платежів, Ethereum — платформа для безпечних контрактів.
ETC 24 квітня 2017 Кількість токенов обмежена. Майнінг можливий. Система Ethereum Classic відокремилася від Ethereum, успадкувала її переваги, але не стала такою ж популярною, як і її родоначальник.
GNO 20 липня 2016 Кількість токенов обмежена. Майнінг немає, власники платформи виробляють емісію через ICO. Блокчейн — платформа Gnosis використовується для пророкувань. На її основі створюються тоталізатори.
LTC 12 жовтня 2011 Кількість токенов не обмежена. Майнінг можливий. Litecoin — абсолютний аналог BitСoin. З'явився пізніше, зростає в ціні не так швидко, операції здійснюються швидше.
XLM 31 липня 2014 Додаткова емісія можлива після голосування користувачів. Майнінг можливий. Система Stellar використовується для конвертації будь — яких електронних монет в класичні гроші (фіати).
XMR 18 квітня 2014 Кількість токенов не обмежена. Майнінг можливий. Monero використовує інший протокол захисту даних, ніж BitCoin. Анонімність не абсолютно, але вище, ніж у BitCoin.
XRP 15 травня 2015 Кількість токенов обмежена. Майнінг можливий Ripple — аналог класичних платіжних систем (Visa, MasterCard). З системою працюють банки, переклади не настільки анонімні, як у BitCoin.
ZEC 28 жовтня 2016 Кількість токенов обмежена. Майнінг можливий. Альтернатива BitCoin з високою швидкістю здійснення переказів і обмеженою анонімністю.

Чим забезпечена криптовалюта

Криптовалюта–втілення ідеї, яку несе в собі платформа. BitCoin–універсальний засіб для грошових переказів. Люди довіряють платформі і продовжують оплачувати товари і послуги за допомогою крипти. Etherium–майданчик для захищених контрактів. У такій системі неможливо підробити домовленість. Володіння монетами системи Etherium збагачує власника в міру зростання майданчика. Ви–акціонер.

Токени добувають або купують користувачі. Ви вирішили помайнити? Готуйтеся до кілометрових рахунків за електроенергію і купівлю відеокарт. Ваша праця, електрика і техніка–це і є ціна криптовалюти.

Криптовалюта незалежна від держав. Це товар в чистому вигляді. Інвестиція. Чим більше людей вірить в токен, тим він дорожчий. Чим він дорожчий, тим він цікавіший ринку. Чим він цікавіший, тим частіше його використовують для купівлі — продажу. Чим частіше їм розплачуються, тим більше людей в нього вірить. Коло замикається. Токен стабільний.

Де знайти кращий курс для обміну криптовалюти?

Один з найбільш надійних способів не помилитися з купівлею і продажем криптовалют–скористатися агрегатором обмінників. Агрегатор–сайт, на якому розміщена інформація про установи, які дозволять обміняти потрібні криптомонети на фіати або іншу крипту.

Найпопулярніший ресурс подібного типу–сайт BestChange.

Моніторинг обмінників BestChange.ru з'явився 12 років тому (19 червня 2007). BestChange.ru дозволяє безкоштовно знайти обмінні пункти з найбільш вигідним обмінним курсом.

У правому верхньому куті сайту Ви знайдете вікно, яке дозволить Вам обрати пару обмінюваних валют. Таблиця–громіздкий і незручний інструмент. Ми рекомендуємо користуватися інструментом «Список». Потім виберіть необхідну пару валют. У нашому випадку це монети "Ripple" і гривні, які конвертуються в системах Visa/MasterCard. Натисніть кнопку «Знайти кращий курс».

Після вчинених дій Ви побачите таблицю з обмінниками. У першій колонці знаходяться посилання на ресурси для обміну. Праворуч від назви ресурсу знаходяться значки. Позначка "%" вказує на особливий тип комісії, застосовуваний в обміннику.

езерв обміну на кількість крипти, яка є у обмінної установи. Обмінник не може видати Вам суму більшу, ніж доступний резерв.

Остання колонка вказує на відгуки. Перша цифра перед символом "/" вказує на кількість негативних відгуків, друга–на кількість позитивних відгуків. Клікнувши на показник, Ви перейдете на сторінку з думками користувачів про обмінник.

Як завести біткоїн — гаманець?

Метод купівлі криптовалют визначає тип гаманця, яким Ви будете користуватися. Гаманець для крипти–два ключа: приватний і публічний. Ці ключі визначають власника криптомонет в ланцюжку операцій.

Найбільш безпечні біткоін — гаманці: апаратні і паперові гаманці. Апаратні гаманці підключаються до комп'ютера. Після цієї процедури можливі перекази анонімних грошей. Аналіз фізичних криптогаманців можна знайти тут https://bitfin.info/3560-top-apparatnyx-koshelkov/.

Паперові гаманці — просто роздруковані на папері приватні та публічні ключі. З таким гаманцем взагалі не потрібно підключатися до мережі.

Апаратні гаманці коштують дорого. Використання програмних і онлайн — гаманців дешевше, але вони не такі безпечні. Збій в програмі або робота хакерів створить для Вас проблеми. Подумайте про хороший антивірус.

Апаратний
гаманець
 
 •  Приєднуються до комп'ютера для покупки / продажу криптовалюта. Дані зберігаються офлайн
 •  Максимальна безпека — тільки не загублений гаманець
 •  Дорожчий, ніж інші рішення
Онлайн —
гаманець
 
 •  Швидкий доступ з будь — якого пристрою
 •  Можна встановити мобільний додаток на смартфон для доступу до гаманця
 •  Бійтеся підроблених (фішингових) сайтів
Програмний
гаманець
 
 •  Не потрібно платити за онлайн — сервіс, просто завантажте програму
 •  Зберігає приватний ключ на комп'ютері
 •  Часто є мобільний додаток
 •  Можна втратити гроші в разі збою комп'ютера або появи вірусу
Паперовий
ключ
 
 •  Приватний і публічний ключ, роздрукований на папері
 •  Відскануте або введіть вручну ключ для покупки криптовалюта
 •  Не втратьте папір

Плюси і мінуси криптовалют

Ринок криптовалют лихоманить. Скачки в вартості змінюються різкими падіннями. Рішення урядів в одних країнах впливає на плани влади інших держав. Блокчейн — платформи борються за увагу. Все це ознаки новизни фінансового інструменту. Скачки і спади ціни крипти називаються волатильністю.

Зміна у ціні  — це одночасно і перевага, і недолік нового виду грошей. Так, можна вкласти великі гроші в криптовалюту, але через стрибок ціни залишитися ні з чим. А можна і, навпаки,–розбагатіти. Дізнатися історію зростання ціни на біткоіни можна тут https://www.fxclub.org/markets/crypto/bitcoin/

Є й незаперечні переваги платформи:

 Децентралізація. Суть криптовалюти–наявність блокчейну. Третя сторона–платіжна система або банк–не потрібна. Від Вас ніхто не вимагає додаткових документів або не затримає платіж через незалежні від Вас причини.

 Низькі комісії. Найважливіший з плюсів–низька фіксована комісія. Ви звертайтеся до банку для переказу грошей. Неважливо–онлайн додаток це або відділення на Вашій вулиці, але з Вас візьмуть відсоток за операцію. У криптовалютних системах вартість переказу не залежить від розміру суми.

Недоліки децентралізованих блокчейн — майданчиків:

 Регулювання. У багатьох країнах використання криптогрошей досі ніяким чином не врегульоване. Впевненості в тому, що Ви можете здійснювати перекази без проблем з законом завтра так само, як і сьогодні–немає.

 Шахраї. Гаманці з монетами блокчейн платформ захищена. Від користувачів потрібна лише обережність. Шахраї використовують віруси і фішингові сайти (псевдосайти). Копії сайтів повністю відтворюють інтерфейс біржі або іншої криптогрошової платформи. Ви вказуєте дані свого гаманця і віддайте свої гроші в руки шахраїв.

 Складність сприйняття. Біткоін з'явився в 2009 — му році. Але не всі люди знають про переваги та недоліки анонімних електронних грошей.

Чи є майбутнє у криптовалюти?

Експерти по — різному дивляться на майбутнє криптогрошей: не виключають і повну катастрофу і абсолютне світове панування крипти.

Джон Макафі
Розробник одного з найвідоміших в світі антивірусів.

Бізнесмен пророкує, що біткоіни стануть новим світовим стандартом в обороті коштів. За його прогнозами в 2020 — м BitCoin буде коштувати як мінімум мільйон доларів. Панування крипти можливе в разі її визнання найбільш розвиненими країнами–великою сімкою (G7).

Джеймс Алтачер
Менеджер американських хедж — фондів

Аналітик вважає, що скоро у багатьох національних валют почнуться проблеми, а ось крипта потроху зменшить монополію банків. Повториться історія з конкуренцією дротових телефонів і Інтернету. Сценарій з заміною фіата на крипту можливий в країнах з нестабільною економікою. Наприклад, у Венесуелі криптовалюта "El Petro" прив'язана до вартості нафти і пов'язана із зарплатами, пенсіями і місцевою валютою–боліваром.

Олена Квочко
Голова департаменту безпеки в Barclays

Експерт одного з найбільших банків Великобританії стверджує, що майбутнє криптовалюти пов'язане з нормальним законним статусом криптогрошей. Уряди різних країн по — різному оцінили суть криптовалюти, але 2018 — й й можна назвати роком "врегулювання" статусу крипти. Потрібно зробити багато, але індустрія рухається в потрібному напрямку.

Вверх